Środowisko

Dom przyjazny środowisku


Dom przyjazny środowisku

Budynek Dębina30 pochodzi z początków XX wieku i został wyremontowany, by stać się obiektem przyjaznym środowisku. 


Budynek Dębina30 jest energooszczędny.

W trakcie remontu zastosowaliśmy rozwiązania spotykane w budynkach energooszczędnych a nawet pasywnych. Zamontowane zostały okna 3-szybowe, wypełnione argonem, z powłoką niskoemisyjną. Współczynnik przenikania naszych okien wynosi ok. 0.8 W/(m2·K), a w standardowych oknach 1.3 W/(m2·K), Budynek został ocieplony styropianem oraz wełną mineralną o zwiększonych parametrach izolacyjności cieplnej. Sciany zostały pokryte 15 cm warstwą styropianu o λ = 0,032 (W/mK). λ to współczynnik przewodzenia ciepła im niższy tym lepiej. Zwykły styropian posiada λ = 0,044 (W/mK)]. Dach został docieplony aż 30 cm warstwą wełny mineralnej. Zastosowano specjalną folię aluminiową, która ma zatrzymać ciepło wewnątrz budynku.

Budynek Dębina30 wykorzystuje odnawialne źródła energii

Budynek ogrzewany jest przez kocioł przystosowany to spalania biomasy- w naszym wypadku spalany zostaje pellet. Pellet wykonywany jest z odpadów tj. trociny, słoma, odpady z tartaków etc. Kocioł na pellet ogrzewa przygotowuje również dla naszych gości ciepłą wodę użytkową. Każdy będzie mógł skorzystać z ciepłego prysznica nawet jeśli kocioł będzie wyłączony, gdyż w sezonie letnim wodę ogrzeje pompa ciepła typu powietrze-woda. Zastosowaliśmy 300 litrowy zbiornik na ciepłą wodą o podwyższonych parametrach izolacyjnych dzięki temu woda dłużej pozostaje ciepła


Budynek Dębina30 posiada biologiczną oczyszczalnie ścieków oraz pełną segregacje odpadów 

Do oczyszczania nieczystości wykorzystaliśmy biologiczną oczyszczalnie ścieków typu ZBR. Tego typu przydomowa oczyszczalnia jest bardzo efektywna, poziom oczyszczenia ścieków wynosi ok 97%. By działała ona poprawnie bardzo prosimy o wrzucanie do toalet jedynie papieru toaletowego. Materiały higieniczne, chusteczki do demakijażu, baby wipes’y to przedmioty, z którymi nasza oczyszczalnia sobie nie radzi. Bardzo prosimy przedmiotów tych oraz podobnych nie wrzucać do toalet. W gospodarstwie prowadzimy pełną segregację śmieci i materiały wspomniane wcześnie powinny wylądować w naszych koszach na śmieci. Nasze kosze dzielą się na:

  • Papier
  • Szkło
  • Plastik (tutaj trafić powinno aluminium)
  • Odpady organiczne
  • Inne

Odpady organiczne trafiają na kompost, który jest wykorzystywany w gospodarstwie Ekostyl jako naturalny nawóz, gdyż wspaniale wzbogaca glebę.

Budynek Dębina30 wykorzystuje materiały z recyklingu

W czasie remontu budynku, jak również w momencie wyposażania i dekorowania pokoi staraliśmy się nadać drugie życie przedmiotom, belką, cegłą, etc. Dachówki na naszym budynku wyglądają jak nowe, jednak mają ponad 100 lat, zostały jedynie oczyszczone i położne na nowo. Belki oraz elementy drewniane w budynku są albo oryginalne albo zastąpione przez równie wiekowe. Większość wyposażania pokoi pochodzi z recyklingu, łózka np. zostały oczyszczone, odnowione i pomalowane na przyjemny szary kolor, by mogły nam służyć jeszcze długo. W budynku znajdowały się stare piece kaflowe, zostały one rozebrane i wybudowana z nich wspaniały piec kuchenny w Sali naszych rodziców w gospodarstwie Ekostyl.

Budynek Dębina30 posiada jeszcze inne rozwiązania, które cały czas staramy się powiększać i mamy nadzieje, że nam w tym pomożecie.